40 Rajd „Spotkanie z Wiosną”

 

znaczek

Znaczek rajdowy a na nim wzgórze Czubatka roztoczańska, bocian roztoczański i wiatrak roztoczański….zza którego wygląda roztoczański diabełek…

Wspomnienia z Rajdu „Spotkanie z Wiosną” >>> tutaj
DSC_6970

Szczegółowy regulamin  do pobrania >>>reg. wios
Byliśmy już tam i to zobaczyliśmy:  Osiem łap człapu człap

Opis krajoznawczy

            W czasie pieszych wędrówek będziemy podziwiać przepiękne krajobrazy Roztocza Zachodniego. Będziemy wędrować wzgórzami i debrami w DSC_6994Lesie Cetnar.
Ze względu na labirynty wąwozów teren ten nazywany jest przez miejscową ludność Piekiełkiem.
Na zachód od naszej mety położona jest wioska Gorajec z dzielnicami: Stara Wieś, Zagroble, Zastawie.
W XV wieku osiedlili się tutaj Wołosi. W drugiej połowie XVII w. okoliczne ziemie należały do Hieronima Żaboklickiego towarzysza wypraw wojennych Marcina Zamoyskiego, IV ordynata.
Kiedy Marcin wybierał się na kolejną wojnę z Turcją w 1673 r. Hieronim Żaboklicki ze swoich poddanych, DSC_6946mieszkańców Gorajca, zorganizował chorągiew i na jej czele udał się pod Chocim. W dzień św. Marcina (11 listopada) odbyła się tam bitwa. Wojska polskie pod dowództwem Jana Sobieskiego rozbiły wojskie tureckie, jednak chorągiew Hieronima Żaboklickiego została rozbita, poległo wielu mieszkańców Gorajca. Wtedy dowódca wpadł na pomysł – kazał pozostałym przy życiu żołnierzom wyłapywać maruderów tureckich i zabrał ich z sobą do Gorajca rozdając pod opiekę wdów. Na pamiątkę  poległych ufundował białą figurę, która stoi do dzisiaj w pobliżu kościoła. Nazwiska wielu mieszkańców są pochodzenia tureckiego. Świątynia wybudowana jest z kamienia józefowskiego w II poł. XX w.
Na rzece Gorajec rozdzielającej części wioski (Zagroble i Zastawie) była historyczna granica Rusi Czerwonej i Małopolski.

Wspomnienia z Rajdu „Spotkanie z Wiosną” >>> tutaj