Sesja Krajoznawcza „Śladami prof. Michała Pieszki po Zamojszczyźnie”

Program Sesji Krajoznawczej

4 – 5 – 6 lipca 2014 r.

Piątek 4 lipca o godz. 16-tej

Spotkanie wspomnieniowe o prof. Michale Pieszce w Sali Koncertowej Muzeum Zamojskiego.

ZNACZEK MP

Przybyłych gości powitał Prezes ZO PTTK w Zamościu kol. Edward Słoniewski.

Kol. Kazimierz Dziok Prezes Klubu Tur.-Kraj. im. M. Pieszki przedstawił życiorys Profesora wg wspomnień  regionalisty Kazimierza Kowalczyka

Prezentację pt.  „Michał Pieszko inicjator prac konserwatorskich zabytków Zamościa”  przedstawiła kol. Maria Rzeźniak – pracownik Muzeum Zamojskiego, prezes Koła Przewodników PTTK.

Pan Stanisław Orłowski – uczeń prof. podzielił się wspomnieniami z lat szkolnych

Kol. Beata Czuk przeczytała fragment opisu sesji poświęconej Szymonowi Szymonowiczowi autorstwa prof. Michała Pieszki z 1929 roku.

Uczestnicy Sesji otrzymali pamiątkowe znaczki. Była też dostępna pieczątka okolicznościowa.

Później udaliśmy sie na cmentarz przy ul. Peowiaków, złożyliśmy bukiet kwiatów i zapaliliśmy znicze.

Sobota 5 lipca  o godz. 8.30

Wyjazd autokaru z parkingu przy ul. Partyzantów (PZU) w Zamościu

Uczestnicy będą w miejscach odwiedzanych  w okresie międzywojennym przez prof. M. Pieszkę ze swoimi uczniami i opisane w pierwszym przewodniku „Zamość i okolice” wydanym w 1934 r. (80 rocznica).

O godz. 8.30 wyjechaliśmy z Zamościa do Klemensowa. Spacerkiem  przez zabytkowy park doszliśmy do dawnej rezydencjo Zamoyskich. Kol. Beata Czuk opowiedziała historię powstania pałacu i parku. Przeszliśmy wokół pałacu i zajrzeliśmy do dawnego ogrodu ukrytego za wysokim murem. Spojrzeliśmy na piwniczki w których przechowywano wino, o którym pisał prof. Pieszko wspominając pobyt w gościnie u Zamoyskich w 1929 roku.

Obejrzeliśmy drzewa pomniki przyrody – dęby, magnolię i wejmutki. Przeszliśmy obok domku  na kurzej łapce przy bramie michalowskiej. Później pojechaliśmy do Szczebrzeszyna. Zatrzymaliśmy się obok młyna i obejrzeliśmy rzeźbę szczebrzeszyńskiego chrząszcza a Kazio Dziok powiedział wiersz Jana Brzechwy o chrząszczu.

W drodze do Topólczy Edward Słoniewski opowiedział legendę o diabłach, które pomagały młynarzowi we młynie nad Wieprzem.

W Topólczy weszliśmy do niezwykle malowniczego wąwozu lessowego a później odwiedziliśmy kościół p.w. św. Izydora. Ks. Proboszcz opowiedział nam historię kościoła dawnej cerkwi i pokazał zabytkowe ikony.

W Zwierzyńcu przeszliśmy przez ponad 100-letni park, aleją dębową do miejsca, gdzie znajdowała się zwierzyniecka łaźnia, w której na piętrze w pokoiku przebywał w 1901 r. Józef Piłsudski.

http://www.zamosc.pttk.pl/wordpress/?page_id=2031Zjedliśmy smakowite lody zwierzynieckie lody „drapane” a następnie pospacerowaliśmy po Zwierzyńczyku.

Następnie pojechaliśmy do zajadu Gajówka pod Panasówką. Stamtąd odbyliśmy prawie godzinny spacer na wzgórze Polak – miejsce bitwy powstańczej w dniu 3 września 1863 r.

Prof. Pieszko był m.in. inicjatorem ufundowania obelisku na miejscu bitwy. Przez Tereszpol, Górecko Stare, Brzeziny pojechaliśmy do Józefowa. Tutaj weszliśmy na wieżę widokową aby podziwiać wzgórz Roztocza i i bezkresy lasów Puszczy Solskiej. Przez Długi Kąt, Ciotusze Starą i Nową, obok źrodeł Sopotu, Kunki pojechaliśmy do Zawadek. Tutaj napiliśmy się wody i ochłodziliśmy nogi w źródełku, z którego wypływa potok Wełnianka – dopływ Łosinieckiego Potoku. Następnie kol. Andrzej Dziaduszek zaprowadził nas do pomnika-głazu na miejscu ordynackiej leśniczówki, w której w czerwcu 1091 r. przebywał Józef Piłsudski i stąd wyruszył do granicy z Galicją na Tanwi.

Zwiedziliśmy rezerwat Czartowe Pole i pomnik – kamień z lilijką harcerską umieszczony tutaj jeszcze przed drugą wojną światową przez zamojskich harcerzy przebywających na letnim obozie.

Na zakończenie odbyło się spotkanie przy ognisku obok leśniczówki Hamernia, zjedliśmy upieczone kiełbaski, śpiewaliśmy piosenki rajdowe a kol. Edward Słoniewski opowiedział nową legendę o Jewce i Antku…

Do Zamościa powróciliśmy ok. godz. 19-tej pełni wrażeń i zadowoleni, że odwiedziliśmy miejsca polecane w opracowaniach prof. Pieszki oraz związane z pobytem na Zamojszczyźnie Józefa Piłsudskiego, którego tak cenił Profesor.

Wyjazd został częściowo sfinansowany (koszty autokaru) przez Powiat Zamojski.

Niedziela 6 lipca o godz. 11-tej spotkanie przy Muzeum Zamojskim.

Spacer z przewodnikami zamojskimi po Starówce i miejscach opisanych w przewodniku, na który zapraszamy zarówno mieszkańców Zamościa jak i gości – turystów.

Organizator: PTTK Oddział w Zamościu ul. Staszica 31 Klub Turystyczno-Krajoznawczy im. Michała Pieszki przy udziale Koła Przewodników Terenowych PTTK im. R.J. Zamoyskich

Radio Lublin o Sesji

Galeria wspomnień Edwarda