Bieszczady

Ramowy program wycieczki

1 dzień

Wyjazd z umówionego miejsca we wczesnych godzinach porannych.

Przyjazd w okolice Cisnej, słynnej z Baru Siekierezada, którego ściany są ozdobione licznymi siekierami – w przeszłości narzędziami pracy większości mężczyzn w Bieszczadach.

Wyprawa w bieszczadzkie połoniny, piętro roślinności bardzo charakterystyczne dla tych gór. W programie przełęcz Wyżna (872 m) – wyjście na Połoninę Wetlińską (1228m) oferującą niesamowite widoki.

W miarę możliwości czasowych przejazd do Soliny lub Polańczyka – rejs statkiem po Zalewie Solińskim oraz spacer po koronie zapory wodnej w Solinie (możliwość zwiedzania wnętrza).

W godzinach wieczornych przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień

Po śniadaniu przejazd do Smolnika nad Osławą : w programie spotkanie z leśnymi ludźmi na wypale węgla drzewnego, przejazd dyliżansami doliną rzeki Osława (odcinek ok.20 km), spacer do rezerwatu Zwiezło z J.Duszatyńskimi, ognisko przy akompaniamencie akordeonisty, zupa „Czarcie żarcie” lub kiełbaski do pieczenia. Wizyta w bacówce z prawdziwymi owczymi serami.

W godzinach wieczornych przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień

Po śniadaniu wyjazd na wycieczkę tzw. Pętlą Bieszczadzką przez Czarne, Lutowiska do Wołosatego i wejście na Tarnicę (1346 m n.p.m.) – najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Zejście piesze szlakiem do Ustrzyk Górnych.

lub

Szlakiem dawnych cerkwi drewnianych (proponujemy wariant ustrzycki); Chmiel – cerkiew św Mikołaja, Smolnik – cerkiew św. Michała Archanioła, Bystre – cerkiew z 1902 r. w stylu ukraińskim p.w. Michała Archanioła, Hoszów i Równia.

Po zakończeniu zwiedzania obiad 2-daniowy i wyjazd w drogę powrotną.

Świadczenia przewidziane w cenie:

  • transport autokarem klasy turystycznej (opcjonalnie);
  • 2 noclegi w obiekcie wybranej kategorii cenowej (hotelu, schronisku szkolnym itp.);
  • wyżywienie zgodne z programem – 2 obiadokolacje, 2 śniadania, obiad ostatniego dnia wycieczki;
  • opieka pilota;
  • usługi przewodnickie;
  • rejs po Zalewie Solińskim;
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.

Powyższy program zwiedzania można modyfikować i wprowadzić do programu następujące miejsca i atrakcje:

Spływ Sanem z przystani na Białej Górze w Sanoku do Międzybrodzia. Trasa spływu biegnie wzdłuż Parku Krajobrazowego Gór Słonnych. Spływ odbywa się tradycyjnymi, wzorowanymi na czółnach łodziami, które mogą zabrać 10 osób. Przewoźnicy w regionalnych strojach snują opowieści o historii i przyrodzie okolic.

Przejazd Bieszczadzką ciuchcią – kolejką wąskotorową na trasie Majdan – Przysłup – Majdan lub Majdan – Balnica – Majdan. Kolejki wąskotorowe w Bieszczadach zaczęły powstawać pod koniec XIX w. z inicjatywy właścicieli majątków leśnych. Umożliwiały one transport drewna. Dzisiaj są dużą atrakcją turystyczną.

Zwiedzanie Sanoka – w programie pozostałości zamku królewskiego Kazimierza Wielkiego, stare miasto, Zespół klasztoru Franciszkanów, Muzeum Budownictwa Ludowego – jest to jeden z największych skansenów w Polsce, Muzeum Ikon.

Zagórz – miasteczko zwane bramą Bieszczad. Jego główną atrakcją są ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych, wybudowanego w XVII wieku na wzgórzu, które otoczone jest wodami rzeki Osława. Dużą atrakcją jest również 22 metrowa wieża widokowa w jednej w wież budowli.

Ustrzyki Dolne – zwiedzanie Muzeum Młynarstwa i Wsi mieszczącego się na 5 kondygnacjach w budynku działającego niedawno młyna. Zwiedzanie Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Komańcza – miejsce internowania Prymasa Wyszyńskiego. Prymas był tam więziony od 29 października 1955 r. do 28 października 1956 r.; poświęcona mu izba pamięci mieści się w klasztorze sióstr nazaretanek. W 1953 r. Prymas Wyszyński został uwięziony i do 1956 r. przebywał, najpierw w Rywałdzie, potem w Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy.

Cena wycieczki zależna jest od dokładnej ilości uczestników i oraz terminu jej realizacji.

Termin wycieczki – do ustalenia.

Dokładny program zwiedzania dopasujemy do miejsca wyjazdu z dowolnego miejsca w Polsce.