45 Rajd „Miłośników Roztocza”

Rajd odbędzie się w sobotę 14 września b.r. tym razem na Roztoczu Wschodnim z metą w Hucie Lubyckiej gm. Lubycza Królewska. Współorganizatorem będzie Miasto i Gmina Lubycza Królewska.
Będziemy wędrować szlakami pieszymi: centralnym – niebieskim, wolnościowym – czerwonym i p.o. Goraje – żółtym.

Regulamin Rajdu do pobrania >>>(pdf)

Wspomnienia rajdowe na następnej stronie

Krótki opis okolic Huty Lubyckiej
Huta Lubycka – wioska lokowana w końcu XVI w. Do I rozbioru była własnością królewską, należała do starostwa rzeczyckiego. W 1772 r. przeszła na własność skarbu austriackiego.  Były tutaj piece, w których wytapiano szkło. Jest tutaj kaplica NMP Królowej Polski, filia parafii Lubycza Królewska oraz miejsce na obozowisko turystyczne, a dalej małe oczko wodne- kiernica. Na płd. skraju Huty Lubyckiej jest kamienny krzyż pątniczy przy gościńcu prowadzącym na Monastyr. Obok krzyża szlaki rozchodzą się. Niebieski idzie nadal prosto drogą. Szlak czerwony skręca w lewo i prowadzi ze szlakiem żółtym p.o. Goraje.  Około 0,5 km przed wzgórzem Krągły Goraj po obu stronach drogi mijamy głęboki rów przeciwczołgowy. U stóp wzgórza ponownie spotykamy znaki niebieskie i żółte. Po lewej jest wejście stromą ścieżką na wzg. Krągły Goraj (388,7 m n.p.m.), różnica poziomów ok. 45 m. Jest to wysoki stożek zbudowany z trzeciorzędowych wapieni. Przez wzgórze przebiega granica woj. lubelskiego i podkarpackiego. Na zach. stoku możemy zobaczyć potężny betonowy schron Linii Mołotowa.
Po prawej stronie widać zbocze Długiego Goraja najwyższego wzgórza Roztocza na terenie Polski (391,5 m. n.p.m) oraz pozostałości zapewne stanowiska ogniowego artylerii.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Wspomnienia rajdowe

Roztocze Wschodnie – Huta Lubycka Rajd organizowany przez O/PTTK w Zamościu przy współpracy Gminy Lubycza Królewska pana Burmistrza Marka Łuszczyńskiego i pana Przewodniczącego Rady Gminy Mariusza Lewko, którzy ufundowali ciekawe i cenne nagrody w postaci wydawnictw promocyjnych  dla uczestników konkursu krajoznawczego. Reportaż z Rajdu przygotowała pani Wioletta Sawa z Radia ESKA Zamość. Wkrótce usłyszymy wspomnienia na częstotliwości 97,3 MHZ. Serdeczne podziękowanie za wspaniałe nagrody i miłe przyjęcie.

W rajdzie uczestniczyło 185 młodych i starszych turystów – miłośników Roztocza z zamojskich szkół podstawowych nr 3,4,6,7 oraz Żdanowa, turyści indywidualni z Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego i Świdnika.

Serdecznie dziękujemy Sponsorom za przygotowanie mety i nagrody.

 

 

 

Komentowanie zamknięte.